Capoeira, když je boj tancem

Když se řekne Capoeira málo kdo ví, co si přestavit. Capoeira je nejenom úchvatná podívaná, ale i výborný způsob, jak shodit kila a vytvarovat postavu k dokonalosti. Tento bojový tance je nádherný na pohled už proto že obsahuje prvky akrobacie a bojových kroků do rytmu hudby.
parkouring
Capoeira je bojový tanec který vznikl v brazilské oblasti Bahia. Jeho vznik ovšem nebyl jednoduchý. Primárně vznikla pro boj beze zbraně na obranu proti kriminálníkům té doby, ale i proti tyranii otrokářů. V roce 1707 byla Capoeira zakázána, protože otrokářům se nelíbili nevolníci schopní bránit se před jejich dozorci. Tak se Capoeira dále praktikovala jako „bojový tanec“ pro pobavení vládnoucí vrstvy. Od roku 1808 byla Capoeira pro špatnou pověst potlačována velmi tvrdě s neobyčejnou brutalitou. Až od roku 1972 se z Capoeiry stalo díky Brazílii uznávané bojové umění.
muž a capoeira
Jeho základní krok se jmenuje „ginga“. Je to houpavý pohyb připomínající taneční krok. Dalšími prvky jsou třeba hvězda, dřep a přemet. Další neodmyslitelnou součástí Capoeiry je už od jejího zrodu hudba. Hudba, která má dva účely. Prvním je dostat hráče „do varu“ a druhým je pobavit i ty co se do hry nezapojí. Je několik základních nástrojů, na které se hraje a které zároveň udávají rytmus hry. Prvním a zároveň i nejdůležitějším nástrojem je Berimbau což je strunný nástroj který vypadá jako luk. Dalšími nástroji jsou pandeiro což je tamburína a atabaque, velký buben.
Hráči? Proč hráči, když jsou to bojovníci? To proto že Capoeira je bojové umění, ale i tanec či jakási hra kterou spolu soupeři hrají. Muzikanti a capoeiristi utvoří kruh kterému se říká „Roda“ a uvnitř kruhu se hraje hra („Jogo“). Jogo neboli hra může mít různé verze, asi nejznámější je ta kdy v kruhu jsou dva bojovníci, kteří na sebe útočí kopy, podmety a podobně ale nezasáhnou se. Jsou-li hráči zkušení vypadá pak hra právě jako dokonalý tanec dvou soupeřů.
Capoeira je výborná pro shození kil a vyrýsování postavy protože zapojujete všechny svaly v těle a jediným závažím je vaše vlastní tělo.