Která kritéria ovlivňují cenu nemovitosti?

Už jste někdy přemýšleli nad tím, jak ovlivňuje lokalita vaše bydlení? A jak dokáže výrazně ovlivnit cenu vaší nemovitosti? To vás jistě bude zajímat nejen při koupi nebo prodeji, ale i ve chvíli, kdy budete žádat o hypotéku, při níž bance ručíte právě svým novým bydlením. Takže, jak je to s tou lokalitou?

výměna peněz za dům

V inzerátu může vypadat dům nebo byt jako vystřižený z vašich snů. Dobře připravená prezentace vám ukáže nemovitost v tom nejlepším světle s mnoha lákavými slovními spojeními. Tomu se skutečně těžko odolává. A když makléř či prodávající nezapomene vypíchnout pár bonusových výhod, už vás svědí ruka, abyste podepsali potřebné papíry.

Čím lákavější něco vypadá, tím větší ostražitost byste měli zapojit. Platí to hlavně pro koupi nemovitosti, vždyť jde o závazek na dlouhá léta.

Pokud jste si tedy naplánovali, že budete kupovat vlastní bydlení (nebo si pořídíte nemovitost k pronájmu), vytipujte si předem lokalitu, v níž by se měla nacházet. Kritériem může být blízkost k práci, ke škole pro děti, nebo přístup k volnočasovým aktivitám. Projděte si vybranou lokalitu, i v případě, že v okolí žijete celý život. S novým záměrem se vám otevřou oči a nejednou si všimnete i věcí, které jste dosud zcela přehlíželi.
muž s obrazem domu

Zvažujte, kolik času vám bude zabírat dojíždění a jakým způsobem ho lze realizovat? Vždy byste měli mít alespoň dvě možnosti, například, pokud se vám porouchá auto, máte možnost dopravit se do práce hromadnou dopravou? Jak dlouho to bude trvat a jaké budou náklady?

A na kolik vás vyjde obyčejná cesta do obchodu? Dojdete tam i pěšky nebo bez auta prostě nenakoupíte? Jsou v okolí nějaké služby? Lékař, pošta, školy? A jsou vůbec v okolí chodníky, abyste mohli přesouvat pěšky?

O dané lokalitě se můžete informovat i podrobněji. Statistika kriminality v dané oblasti, investice obce v posledních letech i plánovaná výstavba v okolí, to vše jsou důležité údaje. Vše, co vám bude v budoucnu v okolí chybět, vás totiž bude stát nemálo peněz i času navíc.